2018 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
RESULTS
 
 
EVENT
SPONSOR 
WINNER
RUNNER-UP
State Singles      
 St Johns Park

Ray Pearse

(Cabramatta)

Nathan Wise

(St Johns Park)

 
 
 
 
Reserve Singles
 Birrong Sports

Adrian Vidaic 

(Cabramatta)

Ivan Elek

(Birrong Sports)

 
 
 
 
Senior Singles
 Cabramatta

Julio Posadas

(Chester Hill RSL) 

Steve Smith

(Cabra Vale Diggers)

 
 
 
 
State Pairs
 Mount Lewis

Chris Herden

Nathan Wise

(St Johns Park)

Daniel Novak

Beau Prideaux

(Cabramatta)

 

 
 
  
Reserve Pairs     
 Mounties

Brian Smith

Mick Morthorpe

(Cabramatta)

Jamie Thompson

Robert Sajnovic 

(Cabra Vale Diggers)

 
 
  
Senior Pairs        
 Birrong Sports

Tony White

Julio Posadas

(Chester Hill RSL)

John Boniface

Chris Tindall

(St Johns Park)

 
 
 
 
State Triples      
 Revesby Workers

Billy Johnson

Carl Healey

Corey Wedlock

(Cabramatta)

Ben McCall

Ray Pearse

Aaron Wilson

(Cabramatta)

 

 
Reserve Triples
Birrong Sports

Kevin Shanahan

Troy McGregor

Adrian Vidaic 

(Cabramatta)

Ron Davis

Tiep Huynh

Ron Adby

(Cabramatta)

 
 
  
State Fours
 
 
Cabramatta 

Josh Berry

Matthew Pietersen

Nathan Wise

Ben Twist

(St Johns Park)

Billy Johnson

Corey Wedlock

Ray Pearse 

Carl Healey

(Cabramatta)

 
 
 
 
Reserve Fours
 
 
 
Mount Lewis

Lofty Bludnicki

Scott Watkins

Mick Morthorpe

Barry Watkins

(Cabramatta) 

Bill McAllister

Jack Roppola

Paul McLean

Alan McFarlane

(St Johns Park) 

 
 
 
 
Champion of Champion Singles
 Cabra Vale Diggers

 

 

 

 

 
   
Champion of Champion Pairs
 Cabra Vale Diggers

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Rookie Singles
Kemps Creek

 

 

 

 

 
 
  
Rookie Pairs
Kemps Creek

 

 

 

 

 

 

 
 
  
Junior Singles
 Cabramatta

Matthew Swan

(Cabramatta) 

Rebekah Lord

(St Johns Park)

 
 
  
Junior Pairs        
 Cabramatta

Ryan Klem

Matthew Swan 

(Cabramatta)

Brendan Ford

Daniel Ford 

(St Johns Park)

 
 
 
 
Junior Fours
 
     
 Cabramatta

Brendan Ford

Nic Swan

Daniel Ford

Matthew Swan 

(Composite)

Jason English

Jasmine Hedges

Tameaka Hedges

Zane Droscher

(Composite)

                                     
 
        
   
2018 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
SPONSORS
 
 
CHAMPIONSHIP
SPONSOR
STATE SINGLES
ST JOHNS PARK
RESERVE SINGLES
BIRRONG SPORTS
SENIOR SINGLES
CABRAMATTA 
JUNIOR SINGLES 
 CABRAMATTA
STATE PAIRS
 MOUNT LEWIS
RESERVE PAIRS
 MOUNTIES
SENIOR PAIRS
 BIRRONG SPORTS
JUNIOR PAIRS
CABRAMATTA
STATE TRIPLES
 REVESBY WORKERS
RESERVE TRIPLES
 BIRRONG SPORTS
STATE FOURS
CABRAMATTA
RESERVE FOURS
MOUNT LEWIS
JUNIOR FOURS
 CABRAMATTA
CHAMPION OF CHAMPIONS SINGLES 
 CABRA VALE DIGGERS
CHAMPION OF CHAMPION PAIRS
 CABRA VALE DIGGERS
ROOKIE SINGLES 
KEMPS CREEK
ROOKIE PAIRS
 KEMPS CREEK
 
Zone 12 and the respective prize winners of Zone 12 State, Reserve, Senior and Junior Championships sincerely appreciate the sponsorship of Clubs.  The support of sponsors greatly assists in the promotion of each Championship and of Bowls throughout Zone 12.

 

Winners & Runners Up in the 2018 Zone 12 Pennant Season.

 

Finals sponsored by St Johns Park

 

 

 

 

Grade

Winners

Runners Up

2

  

3

  

4

 

 

5

  

6

  

7

  

 

 

2017 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
RESULTS
 
 
EVENT
SPONSOR 
WINNER
RUNNER-UP
State Singles      
 St Johns Park

Ray Pearse

(Cabramatta)

David Holt

(St Johns Park) 

 
 
 
 
Reserve Singles
 Bankstown Sports

Wayne Seckold

(St Johns Park) 

Tiep Huynh

(Cabramatta) 

 
 
 
 
Senior Singles
 Guildford

Chris Tindall

(St Johns Park) 

Julio Posadas

(St Johns Park) 

 
 
 
 
State Pairs
 Mount Lewis

Ashley Mitchell

Carl Healey

(Cabramatta) 

David Holt

Nathan Wise

(St Johns Park) 

 
 
  
Reserve Pairs     
 Mounties

D. Chalmers

D. Vidamour

(ingleburn)

Ken Sayers

Laurie Wilson

(Revesby Workers) 

 
 
  
Senior Pairs        
 Birrong Sports

Peter York

Steve Smith

(Mounties) 

Bob Reynolds

Gary Corey

(Cabramatta) 

 
 
 
 
State Triples      
 Revesby Workers

Bill Johnson

Carl Healey

Corey Wedlock

(Cabramatta) 

Alistair Connell

Nick Redcliffe

Mathew Pietersen

(St Johns Park) 

 
Reserve Triples
Birrong Sports

Kevin Shanahan

Troy McGregor

Adrian Vidiac

(Cabramatta) 

J.Illes

Michael Thorne

Paul Hogan

(Birrong Sports) 

 
 
  
State Fours
 
 
Cabramatta 

Bill Johnson
Corey Wedlock

Carl Healey

Ray Pearse

(Cabramatta)

 

Josh Berry

Mattew Pietersen

Nathan Wise

Ben Twist

(St Johns Park)

 
 
 
 
Reserve Fours
 
 
 
Birrong Sports

Barry Woodhouse

David Egan

Col Hagan

Neville Mann

(Ingleburn)

Barry White

John McBride

Ken Storey

Barry Woods

(Mounties)

 
 
 
 
Champion of Champion Singles
 Cabra Vale Diggers

Mathew Pietersen

(St Johns Park) 

Stephen Smith

(Mounties)

 
   
Champion of Champion Pairs
 Cabra Vale Diggers

Corey Wedlock

Ray Pearse

(Cabramatta) 

Josh Berry

Ben Twist

(St Johns Park) 

 
 
 
 
Rookie Singles
 Kemps Creek

Michael Kiss

(Birrong Sports) 

Jamie Thompson

(Cabra Vale Diggers)

 
 
  
Rookie Pairs
 Kemps Creek

Daniel Field

Peter Warren

(St Johns Park) 

Wayne Thompson

Jamie Thompson

(CVD) 

 
 
  
Junior Singles
 Cabramatta

Zachery Corr-Johnson

(St Johns Park) 

Gray Hemington

(CBTB)

 
 
  
Junior Pairs        
 Cabramatta

 

Josh Lord

Zachery Corr-Johnson

(St Johns Park) 

Jasmine Hedges (Sub)

Jono Davis (Mt Lewis)

Gray Hemington

(CBTB) 

 
 
 
 
Junior Fours
 
     
 Cabramatta

Jasmine Hedges (Sub)

Jono Davis (Mt Lewis)

Corey Hedges (SJP)

Gray Hemington (CBTB)

Zachery Corr-Johnson (SJP)

(Composite)

 

Brianna Smith

Jessica Smith

Davor Nickolic

Josh Lord

(St Johns Park) 

                                     
 
        
   
2017 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
SPONSORS
 
 
CHAMPIONSHIP
SPONSOR
STATE SINGLES
ST JOHNS PARK
RESERVE SINGLES
BANKSTOWN SPORTS
SENIOR SINGLES
 
JUNIOR SINGLES 
 CABRAMATTA
STATE PAIRS
 MOUNT LEWIS
RESERVE PAIRS
 MOUNTIES
SENIOR PAIRS
 ST JOHNS PARK
JUNIOR PAIRS
CABRAMATTA
STATE TRIPLES
 REVESBY WORKERS
RESERVE TRIPLES
 BIRRONG SPORTS
STATE FOURS
CABRAMATTA
RESERVE FOURS
BIRRONG SPORTS
JUNIOR FOURS
 CABRAMATTA
CHAMPION OF CHAMPIONS SINGLES 
 CABRA VALE DIGGERS
CHAMPION OF CHAMPION PAIRS
 CABRA VALE DIGGERS
ROOKIE SINGLES 
KEMPS CREEK
ROOKIE PAIRS
 KEMPS CREEK
 
Zone 12 and the respective prize winners of Zone 12 State, Reserve, Senior and Junior Championships sincerely appreciate the sponsorship of Clubs.  The support of sponsors greatly assists in the promotion of each Championship and of Bowls throughout Zone 12.

 

Winners & Runners Up in the 2017 Zone 12 Pennant Season.

 

Finals sponsored by St Johns Park

 

 

 

 

Grade

Winners

Runners Up

2

St Johns Park  Cabramatta

3

 CabramattaSt Johns Park

4

 St Johns Park 

Picnic Point 

5

St Johns Park  Mount Lewis 

6

Cabramatta Cabra Vale Diggers 

7

 Cabra Vale Diggers St Johns Park

 

 

2016 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
RESULTS
 
 
EVENT
SPONSOR 
WINNER
RUNNER-UP
State Singles      
 Ingleburn

Matthew Pietersen

(St Johns Park) 

Mitchell Waterhouse

(Cabramatta)

 
 
 
 
Reserve Singles
 Cabramatta

Michael Thorne

(Birrong Sports) 

Brett Murphy

(St Johns Park)

 
 
 
 
Senior Singles
 St Johns Park

Edward Klaassen 

(St Johns Park)

Julio Posadas

(St Johns Park)

 
 
 
 
State Pairs
 Mount Lewis

Corey Wedlock

Ray Pearse

(Cabramatta) 

Josh Berry

Chris Herden

(St Johns Park) 

 
 
  
Reserve Pairs     
 Mounties

W. Turner

P. Deans

(Mounties) 

Jack Roppola 

Dylan Mills

(St Johns Park)

 
 
  
Senior Pairs        
 St Johns Park

George Bakulic

Julios Posadas

(St Johns Park) 

L. Hartley

B.Broadbere

(Mt Lewis) 

 
 
 
 
State Triples      
 Revesby Workers

Brent Norman

David Holt

Ben Twist

(St Johns Park) 

Daniel Farrell

Nathan Pedersen

Corey Wedlock

(Cabramatta) 

 
Reserve Triples
Birrong Sports

G.Piva

Mal Walker

Brett Murphy

(St Johns Park) 

G. Rayner 

Graham Gollan

Jason Courtin

(CBTB)

 
 
  
State Fours
 
 
Cabramatta 

A.Troth

B.Norman

M.Berghofer

C.Herden

(St Johns Park)

G.Corey

D.Farrell

M.Waterhouse

B.Morthorpe

(Cabramatta)

 
 
 
 
Reserve Fours
 
 
 
Birrong Sports

John Newbold

Colin McGoldrick

G. Stuart

Ken Helliwell

(St Johns Park)

B. Smith

C. Bakulic

Les Bowerman

John Sanchez

(Cabramatta)

 
 
 
 
Champion of Champion Singles
 Cabra Vale Diggers

Ray Pearse

(Cabramatta)

Nathan Wise

(St Johns Park)

 
   
Champion of Champion Pairs
 Cabra Vale Diggers

Corey Wedlock

Ray Pearse

(Cabramatta) 

Gavin Richardson

Greg Thomas 

(Padstow)

 
 
 
 
Rookie Singles
 Revesby Workers

Troy McGregor

(Padstow) 

Peter Grkinic 

(Ingleburn)

 
 
 
 
Rookie Pairs
 Revesby Workers

John Wilson

Troy McGregor

(Padstow) 

Chad Cooper

Richard Kennedy 

(Padstow)

 
 
  
Junior Singles
 Cabramatta

Luke Grainger

(St Johns Park)

 Brianna Smith

(St Johns Park

 
 
  
Junior Pairs        
 Cabramatta

Zac Corr-Johns

Luke Grainger

(St Johns Park)

Rebeka Lord

Jessica Smith

(St Johns Park)

 
 
 
 
Junior Fours
 
     
 Cabramatta

Josh Lord (SJP)

Grey Hemington (Mt Lewis)

Zac Corr-Johnson (SJP)

Luke Grainger (SJP)

(Composite)

Davor Nikolic 

Corey Hedges

Jessica Smith

Brianna Smith

(St Johns Park)

                                     
 
        
   
2016 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
SPONSORS
 
 
CHAMPIONSHIP
SPONSOR
STATE SINGLES
 INGLEBURN
RESERVE SINGLES
 CABRAMATTA
SENIOR SINGLES
 ST JOHNS PARK
JUNIOR SINGLES 
 CABRAMATTA
STATE PAIRS
 MOUNT LEWIS
RESERVE PAIRS
 MOUNTIES
SENIOR PAIRS
 ST JOHNS PARK
JUNIOR PAIRS
CABRAMATTA
STATE TRIPLES
 REVESBY WORKERS
RESERVE TRIPLES
 BIRRONG SPORTS
STATE FOURS
CABRAMATTA
RESERVE FOURS
BIRRONG SPORTS
JUNIOR FOURS
 CABRAMATTA
CHAMPION OF CHAMPIONS SINGLES 
 CABRA VALE DIGGERS
CHAMPION OF CHAMPION PAIRS
 CABRA VALE DIGGERS
ROOKIE SINGLES 
 REVESBY WORKERS
ROOKIE PAIRS
 REVESBY WORKERS
 
Zone 12 and the respective prize winners of Zone 12 State, Reserve, Senior and Junior Championships sincerely appreciate the sponsorship of Clubs.  The support of sponsors greatly assists in the promotion of each Championship and of Bowls throughout Zone 12.

Winners & Runners Up in the 2016 Zone 12 Pennant Season.

 

Finals sponsored by St Johns Park

 

 

 

 

Grade

Winners

Runners Up

2

St Johns Park  Mount Lewis

3

 St Johns ParkGuildford

4

St Johns Park Mounties

5

St Johns Park 1 St Johns Park 2

6

 Canterbury Bankstown

Tennis & Bowls

Cabramatta 

7

 Dooleys Regents Park Lidcombe

 

 

2015 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
RESULTS
 
 
EVENT
SPONSOR 
WINNER
RUNNER-UP
State Singles      
 Ingleburn

Ray Pearse

(Cabramatta)

Ben Twist

(St Johns Park)

 
 
 
 
Reserve Singles
 Greenacre

Troy McGregor

(Padstow)

Mark Crosslands

(Mounties)

 
 
 
 
Senior Singles
 St Johns Park

Colin Strudwick

(Cabramatta)

Barry Lancaster

(St Johns Park)

 
 
 
 
State Pairs
 Mount Lewis

Tim Holmes

Beau Prideaux

(Cabramatta)

Ching Li

Ethan Mills

(St Johns Park)

 
 
         
 
Reserve Pairs     
 Mounties

Jack Roppola

Dylan Mills

(St Johns Park)

Jason Hinton

Geoff Hood

(Picnic Point)

 
 
 
 
Senior Pairs        
 St Johns Park

Ross Coble

Arthur Peisley

(Chester Hill RSL)

Kevin Lipscombe

T Ledger

(Mt Lewis)

 
 
 
 
State Triples      
 Revesby Workers

Ashley Mitchell

Mitchell Waterhouse

Ray Pearse

(Cabramatta)

 Zac Corr-Johnson

Andrew Swan

Peter Swan

(St Johns Park)

 
Reserve Triples
 St Johns Park

Laurie Turner

Graham Gollan

Jason Courtin

(CBTB)

Ao Henry

Joe Hanna

Trevor Wood

(Bankstown Sports)

 
 
 
 
State Fours
 
 
Cabramatta 

Josh Berry

Ben Morthorpe

Matthew Pietersen

Ben Twist

(St Johns Park)

Daniel Novak

George Jamieson

Colin Strudwick

Peter Bowman

(Cabramatta)
 
 
 
 
Reserve Fours
 
 
 
Birrong Sports

Kevin Shanahan

Troy McGregor

Adam Tolefson

Vince Calabrese

(Padstow)

Jim Matis

J.Thompson

Graham Kirrage

Mark Childs

(Belmore)

 
 
 
 
Champion of Champion Singles
 Birrong Sports

Andrew Howie

(Mount Lewis)

Matthew Pietersen

(St Johns Park)

 
   
Champion of Champion Pairs
 Cabra Vale Diggers

Ben Glasson

Steve Glasson

(Mt Lewis)

Patrick Stapleton

Ryan Beattie

(Padstow)

 
 
 
 
Rookie Singles
 Revesby Workers

Phil Tydeman

(Mounties)

 
 
 
 
 
Rookie Pairs
 

Robert Weatherby

Phil Tydeman

(Mounties)

 
 
 
 
 
Junior Singles
 Cabramatta

Zac Corr-Johnson

(St Johns Park)

Jack Smith

(Picnic Point)

 
 
 
 
Junior Pairs        
 Cabramatta

Grey Hemminghton (Mt Lew)

Jack Smith

(Picnic Point)

Zac Corr Johnson

Luke Grainger

(St Johns Park)

 
 
 
 
Junior Fours
 
     
 Cabramatta

Gray Hemington (Mt Lewis) 

Zac Corr Johnson (SJP)

Luke Grainger (SJP)

Jack Smith

(Picnic Point)

Davor Nikolic

Jessica Smith

Josh Lord

Shania Mills

(St Johns Park)

                                     
 
        
   
2015 ZONE 12 CHAMPIONSHIP
 
 
SPONSORS
 
 
CHAMPIONSHIP
SPONSOR
STATE SINGLES
 INGLEBURN
RESERVE SINGLES
 GREENACRE
SENIOR SINGLES
 ST JOHNS PARK
JUNIOR SINGLES 
 CABRAMATTA
STATE PAIRS
 MOUNT LEWIS
RESERVE PAIRS
 MOUNTIES
SENIOR PAIRS
 ST JOHNS PARK
JUNIOR PAIRS
CABRAMATTA
STATE TRIPLES
 REVESBY WORKERS
RESERVE TRIPLES
 ST JOHNS PARK
STATE FOURS
CABRAMATTA
RESERVE FOURS
BIRRONG SPORTS
JUNIOR FOURS
 CABRAMATTA
CHAMPION OF CHAMPIONS SINGLES 
 BIRRONG SPORTS
CHAMPION OF CHAMPION PAIRS
 CABRA VALE DIGGERS
ROOKIE SINGLES 
 REVESBY WORKERS
ROOKIE PAIRS
 REVESBY WORKERS
 
Zone 12 and the respective prize winners of Zone 12 State, Reserve, Senior and Junior Championships sincerely appreciate the sponsorship of Clubs.  The support of sponsors greatly assists in the promotion of each Championship and of Bowls throughout Zone 12.

 

 

Winners & Runners Up in the 2015 Zone 12 Pennant Season.

 

Finals sponsored by St Johns Park

 

 

 

 

Grade

Winners

Runners Up

1

St Johns Park
Mount Lewis

2

Birrong Sports
St Johns Park

3

St Johns Park Padstow

4

Chester Hill RSL
Guildford

5

BelmorePadstow

6

St Johns Park
Cabramatta

7

 St Johns ParkGuildford